Vytvořit skvělou autorskou knihu je obtížné, vytvořit skvělý autorský web je téměř nemožné. Aby takové dílo mohlo vzniknout, musí jeho tvůrce ovládat řadu velmi rozdílných dovedností – je nutné obstát v grafickém designu, tvorbě interaktivních animací, přípravě videa, mixování zvuku, programování aplikací, nastavení serverů i v editaci textu. Jen velmi vzácně se objeví talent schopný sám o sobě pokrýt úkoly, které jindy řeší tým specialistů. Takovému zjevení se přezdívá jednorožec. Adrián Gubrica svým projektem dokazuje, že touto „mýtickou” bytostí je.
Gubricův web popularizuje téma svobody projevu – klíčového prvku demokracie – prostřednictvím originálního a vizuálně působivého designu. Uživatelům přináší edukativní obsah týkající se historie svobody slova, fenoménů jako cancel culture, hate speech, dezinformací, post-pravdy či sebecenzury. Vše zpracované v interaktivním 3D prostředí, kde mizící znaky na klávesnici slouží jako metafora omezování svobody slova a ohrožování základních lidských práv.
Jedinečnost projektu spočívá nejen ve volbě důležitého společenského tématu a jeho grafické kvalitě, ale i v pokročilém technickém provedení. Gubrica experimentoval s nejnovějšími online technologiemi, aby dosáhl účinného imerzivního vyprávění. Návštěvník webu se setkává s rozmanitými interakcemi, animacemi a multimédii – dramatický zvukový podkres se prolíná s ťukáním kláves a samotné kapitoly jsou poskládány jako dynamická koláž dokumentárních fotografií, úderných nadpisů a vhodně zvolených citátů. Spektakulárnost zde není samoúčelná, ale svou vizuální stránkou vhodně zdůrazňuje obsah.
Interaktivní slovník svobody projevu je příkladem díla, které spojuje výtvarnou kvalitu s hlubokým společenským přesahem. Jedná se o výjimečný příspěvek v oblasti grafického designu a zároveň o manifest technologických a kreativních možností současného webu.
Lukáš Pilka