Ceny Czech Grand Design jsou každoročně udělovány za účelem podpory a propagace kvalitních projektů v oblasti designu, fotografie a ilustrace v České republice, vyjma realizací výstav a interiérů a realizací v oblasti volného umění. Ceny Czech Grand Design jsou oborovým oceněním, nikoliv soutěží, a není tedy možné projekty přihlásit. Ceny uděluje Akademie designu ČR za mimořádné výkony ve sledovaném období, a to v celkem devíti kategoriích – Designér/ka roku, Módní designér/ka roku, Designér/ka šperku roku, Grafický designér/ka roku, Fotograf/ka roku, Ilustrátor/ka roku, Výrobce roku, Objev roku a Síň slávy. Do kategorie Objev roku jsou nominováni noví talenti ve věku do 35 let, kteří dosud nebyli nominováni v žádné z ostatních kategorií. Do Síně slávy jsou uváděny osobnosti za dlouholetou významnou designérskou či pedagogickou činnost, přínos v oblasti teorie designu a celoživotní dílo v oblasti designu. V rámci cen Czech Grand Design je dále udělován titul Grand designér/ka roku.
Přípravný výbor zaštiťuje vahou institucí, které jednotliví členové zastupují, význam a prestiž cen Czech Grand Design, oslovuje jednotlivé osobnosti ke členství v Akademii a ke členství v porotách jednotlivých kategorií a hlídá procesuální správnost hlasování. Svou činností napomáhá rozvoji designu v České republice, získává pro ceny Czech Grand Design duchovní i finanční podporu státních institucí a soukromých subjektů. Členy Přípravného výboru cen jsou: Helena Koenigsmarková, PhDr., emeritní ředitelka uměleckoprůmyslového musea v Praze, Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku a Profil Media, producenta Cen Czech Grand Design, Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně, doc. PhDr. Filip Suchomel, Ph.D., historik umění, japanolog a ředitel Oblastní galerie Liberec a Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a Profil Media, producenta Cen Czech Grand Design.
Členy Akademie designu ČR jsou kurátoři, teoretici, publicisté a významné osobnosti v oblasti designu, fotografie a ilustrace. V případě, že je členem Akademie teoretik a aktivní designér zároveň, tak by jeho teoretická činnost měla převažovat nad designérskou činností. Členové Akademie svým hlasováním potvrzují, že nehlasují ve střetu svých zájmů. Jednotlivé osobnosti zve do Akademie designu ČR Přípravný výbor vždy na daný kalendářní rok a zároveň jim zasílá nominační dotazník, který je součástí 1. kola hlasování. Zasláním vyplněného dotazníku nominací organizátorovi Cen osobnosti přijímají členství. V případě nezaslání nominací organizátorovi či nehlasování alespoň v jednom ze tří kol hlasování cen Czech Grand Design se jejich jméno v seznamu Akademie daného roku neuvádí. Členové Akademie designu ČR hlasují pouze v kategoriích, které dlouhodobě sledují. Jednotlivé osobnosti se stávají členy Akademie pouze za účelem hlasování v cenách Czech Grand Design v daném kalendářním roce. Činnost členů Akademie je čestná a dobrovolná, a nezakládá žádný právní vztah s organizátorem cen.
V oborových kategoriích Designér/ka roku, Módní designér/ka roku, Designér/ka šperku roku, Grafický designér/ka roku, Fotograf/ka roku, Ilustrátor/ka roku a Výrobce roku hodnotí v rámci druhého kola nominované projekty nejméně čtyřčlenné odborné poroty, které jmenuje pro daný kalendářní rok z členů Akademie Přípravný výbor. Pro účast v odborných porotách jsou na základě doporučení ze strany Akademie designu ČR Přípravným výborem vyzývány nezávislé osobnosti z řad teoretiků, kurátorů, publicistů a významných osobností v oblasti designu, u kterých je zaručena odbornost, nezaujatost a široký rozhled o současném mezinárodním dění v oboru. Odborné poroty odpovídají za faktickou a odbornou správnost nominací a mají právo nominace doplnit nebo zúžit v případě, kdy nominace neodpovídá fakticky či neodpovídá povaze cen Czech Grand Design.
Členové Akademie designu ČR v prvním, nominačním kole nominují maximálně tři subjekty a vždy jejich jeden konkrétní počin v každé kategorii, který považují za mimořádný a který vznikl nebo byl poprvé představen veřejnosti ve sledovaném časovém období (pro ročník 2023 se jedná o období od 1. 12. 2022 do 30. 11. 2023). Znění nominace musí obsahovat konkrétní počin autora, v opačném případě není považována za platnou a nezahrnuje se do součtu nominací.
Souhrn těchto nominací s vyloučením subjektů, které získaly méně než tři nominace, předá Přípravný výbor do druhého kola rozhodovacího procesu dle následujícího klíče. V kategoriích Objev roku a Síň slávy hlasují členové Akademie na základě nominací z prvního nominačního kola. Výběrem maximálně tří subjektů v daných kategoriích rozhodnou svými hlasy o trojici jmen, která získala nejvyšší počet hlasů a postupuje tak do třetího kola hlasování. Vítězství nominovaného subjektu v některém z minulých ročníků nesmí být důvodem k jeho nezařazení mezi finalisty v aktuálním roce.
Nominace v kategorii Objev roku prochází kontrolou ze strany všech odborných porot. Do této kategorie jsou nominováni noví talenti do věku 35 let, kteří dosud nebyli nominováni v žádné z ostatních kategorií. V případě, že se tvůrce jednou objeví v široké nominaci kategorie Objev roku, tak se jeho nominace automaticky přeřazuje do patřičné kategorie (tedy Designér/ka roku, Módní designér/ka roku, Designér/ka šperku roku, Grafický designér/ka roku, Ilustrátor/ka roku nebo Fotograf/ka roku).
V kategoriích Designér/ka roku, Módní designér/ka roku, Designér/ka šperku roku, Grafický designér/ka roku, Ilustrátor/ka roku, Fotograf/ka roku a Výrobce roku přebírají pro druhé kolo souhrn nominací odborné poroty jmenované Přípravným výborem z řad členů Akademie. Ze zasedání jednotlivých porot pak vzejde trojice finalistů, která postupuje do třetího kola hlasování. Součástí činnosti jednotlivých porot je rovněž tvorba krátkých textů, které zdůvodňují výběr tří finalistů a jejich nominované projekty (nejedná se o životopisné texty), slouží jako podklady pro třetí kolo hlasování a rovněž jako texty do aktuální ročenky cen Czech Grand Design. Stejně tak jednotlivé poroty tvoří krátké doporučující texty pro nominované v kategorii Objev roku, které oborově souvisí s kategorií dané poroty.
Ve třetím kole rozhodují svým hlasem všichni členové Akademie udělením právě jednoho hlasu v každé kategorii preferovanému finalistovi. Vítězem v každé kategorii se stává finalista s nejvyšším počtem hlasů. Hlasování ve třetím kole je pro zaručení transparentnosti jmenovitě zveřejněno.
Titul Grand designér/ka roku uděluje Přípravný výbor jednomu z vítězů tvůrčích kategorií cen – tj. kategorií Designér/ka roku, Módní designér/ka roku, Designér/ka šperku roku, Grafický designér/ka roku, Ilustrátor/ka roku a Fotograf/ka roku. Titul je udělen tvůrci, který byl v kontextu celkového dění a s ohledem na jeho další práce v daném období oceněn za projekt přesahující význam jednotlivé kategorie.
Stanovy v tomto znění jsou platné od 3. 8. 2022.