Temnota, světlo a cesta mezi nimi
Jelikož je Janja Prokić nominovaná na cenu Czech Grand Design už poněkolikáté, není třeba moc připomínat, že její šperky nejsou jen vizuální záležitostí, ale vycházejí z jejího osobního života, zkušeností i snů, a sledují hlubší význam. Nesou v sobě silnou symboliku, a kromě legend a pohádek se inspirují třeba i bílou magií. Největší Janjinou múzou nadále zůstává příroda, což dokládá i nová kolekce Amor Fati, jejímž hlavním motivem je noční motýl – můra. V jejím podání se stává symbolem hledání světla a cesty, a přijetí vlastního osudu.
Na rozdíl od předchozích kolekcí, které vytěžovaly témata ve šperkařství používaná poměrně často – jako je had, hvězdy, či květiny –, si zde Janja zasluhuje uznání za odvahu zaobírat se kreativně nepříliš populárním motivem, podobně jako se v minulosti už designérce podařilo představit v kolekci Ineó leitmotiv kostí a kamenů. O to silnější ale podtext Amor Fati má.
Ústředním bodem kolekce je neprvoplánová krása můry, její houževnatost a schopnost pohybovat se tmou s důvěrou ve vlastní instinkt. Připomíná, že i ve chvílích nejistoty, kdy cesta není jasná, existuje vnitřní světlo, které nám ukazuje směr. Les, další klíčový symbol kolekce Amor Fati, reprezentuje transformaci. Je místem, kde se měníme, procházíme zkouškami, ať už duchovními nebo emocionálními. V mnoha mýtech je les místem přechodu mezi známým a neznámým, kde se objevují hvězdy jako navigátorky na naší cestě. „Můra vždy letí za světlem, bez ohledu na nebezpečí. Fascinuje mě, že ačkoliv její let vypadá chaoticky, vždy má jasný cíl,“ říká šperkařka. Podobně i naše cesta může působit zmateně, ale s odstupem času získává smysl. „Dokud nezvedneš bradu vzhůru, uvidíš jen stíny,“ dodává. Ve svém komplexním pojetí zahrnujícím desítky rozdílných kusů šperků, je kolekce Amor Fati osobitým záznamem cesty takovým lesem, hledání světla uprostřed nejtemnější noci. Každý se někdy ocitl v prostoru či stadiu zmatení a pochybností, a hledal odpovědi ve světě či introspekcí uvnitř sebe.
Janja Prokić na české scéně září už patnáct let, je velmi zkušenou designérkou šperků, nicméně i tak ve spojitosti s Amor Fati odkryjeme mnoho „poprvé“. Poprvé používá temný onyx, častěji stříbro pokrývá rhuteniem, sahá taktéž po sagenitu, i když hlavními kameny kolekce zůstávají akvamarín a růženín, oba spojené s duchovním růstem a prohlubováním intuice, s pocitem klidu a rovnováhy. Akvamarín býval talismanem námořníků, kteří věřili, že je chrání na jejich cestě před nebezpečím moře, růženín zase umí otevírat srdce, přijímat a vyjadřovat lásku a je silně spojen s emocionálním uzdravením.
Kolekce obsahuje šperky na denní nošení, ať už jde o drobné náušnice, řetízky a prstýnky, doplněné o výraznější pečetní prsteny a náhrdelníky s přívěsky. Signature kusy jsou solitérní náhrdelníky a prsteny – například zlatý s perlami a osázený brilianty, či velký prsten s akvamarínem, na kterém jsou vymodelovány dva vedle sebe rostoucí stromy, jejichž koruny jsou plné briliantových hvězd a jako semínko lásky je spojuje srdce. Úplnou novinkou jsou náušnice, které fungují single a mohou se mezi sebou variabilně kombinovat, anebo manžetové knoflíčky. Po delší době se Janja vrátila také k tomu, že jako vrchol kolekce, bez ohledu na nositelnost nebo prodejnost, navrhla artové objekty. Na Designbloku 2024 v rámci sekce High Craft představila korunovační klenoty vládkyně kouzelného lesa: korunu, kouzelné jablko a brnění. Jde o artefakty ze stříbra, osázené perlami a diamanty, kde prim hraje růženín, který královna kouzelného lesa potřebuje, aby nám svitem ze svého srdce pomohla najít cestu ven z temného lesa.
Kolekce Miluj osud hovoří o přijetí všech stránek života – dobrých i zlých. Každý může být zkoušen. Ale vnitřní síla, kompas naší intuice a láska v srdci nás dovedou zpět na správnou cestu. Životní překážky nejsou jen břemenem, ale také příležitostí k růstu. Mějme odvahu být díky šperkům-amuletům Amor Fati víc sami sebou!
Danica Kovářová
Zdálo se jen otázkou času, kdy známá česká šperkařka zpracuje motiv hada, mytického zvířete. Šperky totiž vnímá jako talismany vyprávějící příběh, jako objekty posilující, ochraňující, symbolizující a nesoucí energii. Už pracovala s tématem hvězd, lebky, kostí, srdce, oka, ruky i ohně. Sama ale přiznává, že had ji překvapivě dlouho neoslovoval. Dopracovala se k němu až přes vzpomínky na svého dědu, který ji v bělehradském paneláku během jejího dětství ukazoval diapozitivy z vlastní návštěvy Egypta, a posledním podnětem byla návštěva egyptologického Nového muzea v Berlíně. Tam začala zvíře jako takové i jeho symboliku víc vnímat a zajímat se o ní. Začal ji fascinovat uroboros, význam hada v lékařství, jeho vztah k smrti i znovuzrození, metamorfóze a především jeho vztah k vnitřnímu, šestému smyslu.
„Na hadovi mě fascinuje, že nemá příliš vyvinuté smysly. Řídí se pouze vibracemi. Je to bytost, která svůj život vede podle toho, co vnímá. Většinu času je klidný, nehybný, neplýtvá energií. Pečlivě zvažuje, jestli mu stojí za to vyvinout sílu v ten správný okamžik, i když předtím mohla být stokrát podobná situace, která mu za to nestála. Dobře vyhodnotit situaci. Proto musí být velmi moudrý a propojený se svým nitrem. Když přenesu jeho vlastnosti na člověka, jde o sebrání vlastních sil ze svého vnitřku. O probuzení až pravěké síly, kterou v sobě všichni máme, ale jen málo ji využíváme, jak o tom píše třeba František Drtikol v mé oblíbené knize Všemocná hadí síla. O smyslu dělat životní rozhodnutí na základě podprahových vjemů, nejenom hlavou. Odhazovat bez sentimentu to, co už nepotřebujeme. Novou kolekcí Orin se vine had, symbolické zvíře, které nám pomůže napojit se na svůj zdroj,“ vysvětluje autorka.
Název kolekce vychází z náhrdelníku, který nosil hrdina Atrej ve filmu Nekonečný příběh. Amulet s propletenými hady mu dodával sílu a odvahu na jeho šílené cestě plné životních a spirituálních překážek.
Kolekce se jako obvykle skládá ze zlatých, pozlacených, stříbrných a porutheniovaných kusů, které jsou určené na běžné denní nošení, i výraznějších a mohutnějších modelů. Janje Prokić se podařilo motiv plaza zpracovat neotřele. Tvarosloví je jemně stylizované, had má hlavičku ve tvaru srdce, což šperkům přidává další vrstvu a klasický zvířecí motiv posouvá dál. Důležitá je v kolekci práce s drahokamy nesoucími další hlubší významy – turmalíny, měsíčním kamenem, malachitem a larimarem.
Danica Kovářová