Za více než sto šedesát let své existence se Moser stal symbolem stability a vysoké kvality. Vyprofiloval se v důvěryhodnou značku pro konzervativnější zákazníky, kteří si potrpí na tradici, dokonalost a také status, který její vázy za šestimístné sumy doprovází. Moser v mnohém sázející na historii ale zvousatěl, a tak nastal čas posunout jej blíž k současným zákazníkům a pustit mladou krev do žil. Ta proudí a tepe v nové kolekci Duše lesa, kterou Moser představil na minulém Designbloku a ztělesňuje budoucí směřování značky.
Před dvěma lety si Moser vybral jako kreativního ředitele Jana Plecháče, nositele několika ocenění Czech Grand Design a autora návrhů pro světové výrobce jako jsou dánský Menu, italský Cappellini nebo čeští Bomma i Lasvit. A chtělo se od něj jediné – z tradiční české sklárny vybudovat sebevědomý moderní brand a narýsovat jí vizi budoucnosti. Volba neortodoxního, experimentujícího a originálního designéra se ukázala jako odvážný krok, ale rozhodně tím správným směrem. Jan Plecháč se úkolu chopil s ohromnou energií a zároveň zodpovědností vůči značce. Jako archeolog se ponořil hluboko do minulosti a začal odkrývat a vytěžovat vrstvy historie, aby odhalil esenci značky skrytou pod směsicí různorodých kolekcí především z posledních desítek let. Právě na ní začal Moser společně s Plecháčem znovu budovat svou pravou identitu – sebevědomou a vizionářskou. Tenhle archeologický výzkum a ujasňování si přístupů trval tři čtvrtě roku, ale byl nezbytný pro co nejužší spojení nového uměleckého šéfa se sklárnou. Moseru se podařilo najít správného člověka k naplnění a zhmotnění budoucnosti unikátní značky a Jan Plecháč nalezl v Moseru ambiciózní výzvu i dobrého partnera pro svou kreativitu.
Už první společná kolekce Abbys potvrdila, že to nový umělecký ředitel myslí se značkou vážně. Brutalistická matná váza se fouká z pětadvacetikilové hroudy skla a je symbolem nového směřování sklárny založeného na propojení tradice a současných trendů a přístupů ke sklu i umění. O pár měsíců později na přehlídce Designblok, kde Moser získal ocenění od mezinárodní poroty za Nejlepší instalaci výrobce, představil Jan Plecháč dalších devět nových kolekcí. Každá má svůj příběh, jedinečný design, maskulinní nebo femininní tvarosloví a všechny se navzájem doplňují. Jednou z nich je i Duše lesa, která apeluje na pravé hodnoty, přirozenost, ruční práci. Zintenzivňuje spojení mezi přírodou a člověkem v harmonii přírodních struktur a tvarů, zemitých barev a precizního řemesla. Odhaluje nenápadný půvab v rytmu lupenů šišek, výtrusnic hub, v kůře stromů, ale naznačuje i spojení s moderním uměním v ilustracích Michala Bačáka. Luxus, který je pro Moser typický, se v Duši lesa galantně sklání před archetypální, důvěrně známou krásou, jež jemně uchopí srdce každého z nás a něžně jej zmáčkne. To je cesta, po níž se Moser s Plecháčem vydávají a my chceme jít s nimi.
Michaela Kádnerová